Imunita - respirační sliznice a kůžeV první obranné linii (viz úvodní článek o imunitě) hrají klíčovou roli sliznice: - sliznice respirační - sliznice trávicího traktu - a naše největší ochranná bariéra - kůže
RESPIRAČNÍ SLIZNICE
OCHRANA – proto jsou aktuálně v akci roušky – kde důrazně apelujeme na správnou velikost, nasazení, a především jejich častou výměnu u jednorázových a vyváření, žehlení u těch látkových Aktuálně můžete v naší soutěži Imunita na talíři vyhrát i nouzovou variantu – multifunkční šátek, na krk, který se dá krátkodobě jako ochrana úst a nosu také použít, zejména při pobytu venku.
VLHKOST – vlhké sliznice jsou také odolnější – doporučuje se nepobývat dlouhodobě v přetopených a suchých místnostech, zvlhčovat vzduch, dají se využit také různé aroma oleje s prokázanými dezinfekčními účinky jako např. dobromysl, tymián, mateřídouška, skořice, heřmánek, eukalyptus, čajovník atd. a to i ve formě nosních olejíčků, které navíc vytváří na sliznici ochrannou vrstvu a zároveň si průběžně inhalujeme příjemně provoněný vzduch
PRAVIDELNÉ OPLACHOVÁNÍ – dutiny ústní, dutiny nosní a nosohltanu– mořskou vodou, slanou vodou, jemnou koncentrací ústní vody (pouze dutina ústní) - tímto můžeme významně snížit koncentraci nánosů virových částic na sliznicích (pozor neřeší hlubší napadení, když už je virus přítomen uvnitř buněk), ale pokud významně snižíme množství vojáků nepřátelského vojska, mnohem lépe se nám podaří udržet si naši první obrannou linii. Kromě sprejů a kapek můžete vyzkoušet konvičky na proplachování – k dispozici v lékárnách a drogeriích.
ZINEK POSKYTUJE OCHRANU – sliznice významně chrání i přítomnost zinku, který imunitní buňky potřebují – tj. můžete je podpořit i sprejem s obsahem zinku, cucacími tabletkami se zinkem, nebo dbát na příjem potravin, které zinek obsahují – dýňová a slunečnicová semínka, hovězí maso, celozrnné obiloviny – tmavá rýže, ovesné vločky, sýry, vejce, ořechy…
KŮŽE: Kůže je největší orgán našeho těla – hlavní funkce je ochrana, a to jak mechanická, tak chemická. Zdravá kůže je mastná, kyselá a odpuzuje vodu. Proto se doporučuje nepřetěžovat ji chemickými koktejly v podobě barevných, voňavých a pěnících přípravků, které mohou obsahovat řadu toxických látek a jejichž časté používání kůži naopak zatěžuje a brání ji, aby si sama produkovala důležité ochranné látky.
V kůži se díky působení slunečního záření vytváří – vitamin D, který je důležitý nejen pro správný metabolismus vápníku, a tedy zdravý růst dětí, ale momentálně se upozorňuje i na velký vliv na správnou funkčnost imunity. Doporučujeme nechat si v rámci preventivní prohlídky zkontrolovat saturaci vitaminem D a bez ohledu na výsledek se snažit vystavovat se slunečním paprskům. V případě zjištěného nedostatku, je nutné zajistit jeho přísun z doplňků stravy. Zdroji vitaminu D jsou: oleje z rybích jater, tučné ryby, vaječný žloutek, mléko a mléčné výrobky.
HYGIENA RUKOU – časté mytí mýdlem – minimálně 20 sekund a v případě epidemie zařadit i dezinfekční prostředky, zejména při a po pobytu ve veřejném prostoru, nebo při sdílení domácnosti i osobou covid pozitivní.
Aby byla voda na sliznicích, tak je potřeba dodržovat PITNÝ REŽIM Pijeme především čistou vodu, v chladném počasí a během zimy může být i mírně prohřátá v rychlovarné konvici, nebo čaje podle chuťových preferencí. Sladké pítí jen výjimečně, pokud máme dostatek pohybu.
Jak na zdravou střevní sliznici? Podívejte do našeho dalšího článku.
|